לכתוב קורות חיים (ולהישאר בחיים)

מחקרים מראים שאדם מחליף בממוצע לפחות שלושה מקומות עבודה במהלך חייו.

משמעות הדבר, בין היתר, היא שרובנו נמצא את עצמנו מתמודדים לא פעם עם ההכרח לכתוב קורות חיים ולהתמודד, לצד מאות מועמדים נוספים, על משרה חדשה אז מה עושים כדי להגדיל את סיכויינו לצלוח את השלב הזה? ואיך גורמים לקורות החיים שלנו למשוך את תשומת ליבו של המעסיק ולפלס לנו את הדרך למשרה הנכספת?

לפני שמתיישבים לכתוב את קורות החיים, כדאי לנסות להיכנס לראשם של המעסיק/ה ולדמיין מה הם מחפשים. שאלו את עצמכם אילו כישורים ויכולות שלכם עשויים ללכוד את תשומת ליבם. קורות חיים צריכים להיות כתובים בהתאם למשרה אליה אתם פונים, ולהדגיש את התכונות והניסיון הרלוונטיים למשרה הספציפית.

 

עד כמה רצוי לשחק לפי הכללים?

אין ספק שיצירתיות ומעוף הן תכונות שמעסיקים פוטנציאליים מעריכים, לרוב. אבל כשזה מגיע להגשת קורות חיים, מומלץ דווקא לשחק לפי הכללים. זכרו שקורות החיים מהווים כרטיס ביקור ראשוני ומייצג. את היצירתיות שימרו למכתב המקדים (המלווה את קורות החיים) ולראיון האישי, ותנו לקורות החיים את הכבוד והרצינות המגיעים להם.

 

ואם כבר כללים…

הנה כמה הנחיות שיסייעו לכם בכתיבת קורות החיים:

 

  • נתחיל בחלק העליון של הדף, בו נהוג לכתוב את פרטיכם האישיים: שם, שם משפחה, תאריך לידה ומקום מגורים נוכחי וכמובן להוסיף פרטי יצירת קשר – מייל וטלפון.
  • את הניסיון המקצועי הרלוונטי מקובל לכתוב מההווה לעבר, על פי סדר כרונולוגי יורד. כתבו את שם התפקיד שמילאתם בכותרת מודגשת ופרטו אודותיו בשורה-שתיים קצרות.

הקפידו על ניסוחים קצרים ובהירים, על עימוד מסודר ועל פיסקאות באורך זהה.

 

  • שירות צבאי הוא הזדמנות לציין כישורים נוספים שבאו לידי ביטוי במהלכו, ושעשויים לתרום לתפקיד בו אתם מעוניינים. אל תשכחו לציין קורסים ו/או לימודים אקדמיים או מקצועיים בהם לקחתם חלק, וכן הצלחות והישגים נוספים. רצוי לציין גם באיזו דרגה השתחררתם.
  • להגזים או לא להגזים, זו השאלה. לכולנו יש נטייה להגזים, לפעמים, כאשר אנחנו נדרשים לתאר את ניסיוננו המקצועי. ע,ם זאת, קחו בחשבון שאם תעברו את שלב קורות החיים תזומנו לפגישה אישית בה תרצו, מן הסתם, לנהוג ביושרה ובשקיפות. לכן, אל תכתבו דברים שאינכם יכולים לעמוד מאחוריהם. הקפידו על יושרה וכנות.
  • מה עושים עם חורים בקורות החיים? מעברים רבים בין עבודות ו/או תקופות עבודה קצרות מאוד עלולים ליצור רושם שלילי. לכן, ציינו עבודות זמניות רק במידה שהן רלוונטיות למשרה אליה אתם פונים ועשויות לתרום ליצירת דימוי חיובי בעיני המעסיק. אותו כלל חל גם על תקופות בהן לא עבדתם כלל (טיילתם בחו"ל/התבטלתם בבית/טיפלתם בסבתא). השמיטו או הכלילו אותן לפי שיקול דעתכם, בהתאם למידת הרלוונטיות שלהן.
  • אם התנדבתם במשך פרק זמן משמעותי, במסגרת כלשהי, בהחלט מומלץ לציין זאת בתחתית הדף, לאחר שציינתם את הנסיון המקצועי והצבאי שלכם. התנדבות לא תהיה, מן הסתם, הגורם שיכריע את הכף בתהליך בחירת העובד, אבל היא בהחלט מספרת עוד משהו עליכם, על נכונותכם לתרום מזמנכם ועל אישיותכם. אם נותר מקום, אפשר לציין כישורים נוספים שאינם קריטיים לצורך קבלת המשרה, אבל מציגים פן נוסף שלכם.סיימתם לכתוב את קורות החיים? לפני שאתם שולחים אותם, מומלץ לעשות הגהה, לבקש מאדם נוסף לעבור עליהם ולוודא שאתם שלמים איתם.ואל תשכחו את המכתב המקדים. זה המקום להתבטא באופן פחות רשמי, לפנות למעסיק בנימה אישית יותר ולפזר קצת מאבק הכוכבים שלכם.בהצלחה!
דילוג לתוכן