להפיק את המרב מהעסקת עובד זר (ולהימנע מבעיות)

הבירוקרטיה הכרוכה בהעסקת עובד זר עלולה להיראות לעין בלתי מקצועית כמורכבת ומסובכת במיוחד. ישנם חוקים רבים הנוגעים לנושא, וחשוב מאוד להקפיד ולמלא אותם כלשונם. אי עמידה בתקנות נחשבת לעבירה פלילית, ועלולה להוביל למאסר ולקנסות כספיים גבוהים.

אנו ב-K.TESORO כח אדם מאמינים כי התנהלות מכבדת, המשלבת יחס הוגן ושמירה מלאה על החוק, פועלת לרווחת שני הצדדים – הן המעסיק והן המועסק. אנו מקפידים על העסקת עובדים חוקיים בלבד, ומעניקים להם שכר הוגן ואת מלוא התנאים הסוציאליים להם הם זכאים.

כדי להבטיח שתמצו את המרב מהעסקת עובדים זרים ותימנעו מבעיות, עשינו סדר בנושא וקיבצנו את נקודות המרכזיות עליהן יש להקפיד.

 

מי עושה מה?

ישנם מספר גופים בישראל המוסמכים לטיפול בנושא העסקת עובדים זרים:

  • רשות האוכלוסין וההגירה, אשר בין תפקידיה נכללים רישוי, פיקוח וגיוס עובדים זרים, כמו גם הענקת היתרים לחברות כוח אדם העוסקות בגיוס עובדים בתחומי הבניין, החקלאות, הסיעוד ועוד.
  • מינהל ההסדרה והאכיפה, אשר ממונה על הסדרת זכויותיהם של העובדים בישראל, לרבות עובדים זרים.
  • הממונה על זכויות עובדים זרים במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אשר פועל אף הוא לאכיפת זכויות ולקידום זכויות העובדים הזרים.
  • לשכה פרטית היא חברה המטפלת בנושא העסקת עובדים זרים, אשר קיבלה היתר לעסוק בגיוס כוח אדם. חברה כזו אחראית גם על אספת שירותים לעובדים הזרים לאחר ההשמה, בין היתר באמצעות מתן מידע לעובד אודות החלפת מקום עבודה, סיוע בהגשת בקשה לפיצוי במקרה של פציעה, הסעת העובד למקום העבודה עם הגעתו לארץ ועוד. ישנם תחומים, כגון סיעוד, בהם חלה על המעסיקים והעובדים חובת רישום בלשכה פרטית.

 

החלטתם להעסיק עובד זר?

חשוב לדעת שעל המעסיק מוטלת החובה לחתום על הסכם עבודה עם עובד זר, אשר מפרט את זכויותיו וחובותיו בטרם העסקתו. הנה שתי נקודות שחשוב לדעת:

  • עובדים זרים זכאים לתנאי העבודה זהים לאלה של עובדים ישראלים, לרבת ביטוח לאומי, דמי הבראה, ביטוח פנסיוני, שכר מינימום, החזר הוצאות נסיעה, מנוחה שבועית, ימי חופשה ופדיון ימי החופשה כחוק, חופשות חגים וחופשות מחלה, פיצויי פיטורין ועוד.
  • בנוסף, ישנם תנאי העסקה ייחודיים לעובדים זרים, כגון מתן חופשה בחגים שמקורם בדתם.

 

מבולבלים? מעוניינים במידע נוסף?

לצוות שלנו ניסיון רב שנים בגיוס עובדים זרים בהתאם לצרכי הלקוח.

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לרשותכם בכל שאלה.

דילוג לתוכן